בתי נוער נחשונים

מי אנחנו

נחשונים - נוער יוצר ומגשים

בתי נוער הנחשונים הוקמה בשנת 2009 במטרה לייצר מסגרת חינוכית בלתי פורמאלית לילדים ונוער מכל רחבי הארץ. חזוננו הוא ליצור מסגרת חינוכית, חברתית, הוליסטית לנערים ונערות מגילאי 10-18, לקדם שווין ולפתח מנהיגות חברתית חיובית בחברה הישראלית. הפעילות בנחשונים כוללת פעילות ערכית, חוגים, מרכז למידה, ליווי אישי ועשייה למען החברה.
בשנת 2016 קיבלה עמותת נחשונים הכרה כארגון נוער רשמי במדינת ישראל.

בתי הנוער הנחשונים פועלים בפריסה ארצית, מנהריה בצפון ועד אשקלון שבדרום. בבתי הנוער שלנו מתחנכים מעל ל-1,500 בני ובנות נוער. אנו פועלים בשכונות הפריפריה החברתית-כלכלית של ישראל אשר סובלות מהזנחה רבת שנים מצד גורמי המדינה. מטרתנו היא לבנות מנהיגות מקומית מתוך השכונות, ליצור שינוי לטובה במרקם החיים השכונתי ולדרוש מהמצב הזה להשתנות. 

את בתי הנחשונים מובילים חברי תנועת הבוגרים של השומר הצעיר. כל הסניפים הוקמו בסיוע מחלקות הרווחה והחינוך של הרשויות המקומיות בערים השונות, זאת במטרה ליצור מערכת אחידה ומקיפה, ששמה את החניכים והחניכות במרכז ופועלת לטובתם.

השם "הנחשונים" נבחר בהשראת האגדה התלמודית על יציאת מצרים ועל תפקידו של נחשון בן עמינדב. על פי האגדה, לאחר שנבקע ים סוף ובני ישראל נדרשו לחצותו, החל לכרסם ספק בליבם ואיש מהם לא רצה להיות הראשון שיקפוץ למים. תוך כדי הויכוחים קפץ נחשון בן עמינדב אל המים ובכך הוביל את הדרך לכולם. מכאן שהשם נחשון מסמל עמדה של חלוציות ומנהיגות.

המטרות שלנו

מטרת העל: קידום שיוויון ומנהיגות בחברה הישראלית

 

מטרות

  • מאבק בתופעת ההדרה ע"י חינוך ומפגש שוויוני בין אוכלוסיות שונות בחברה הישראלית.
  • יצירת קבוצות נוער מנהיגות שיפעלו לשינוי המציאות בקרב קהילת בית הנחשונים, השכונה והחברה הישראלית.
  • פיתוח חוסן אישי וחברתי, והגברת הסולידריות ברמה המקומית והארצית.
  • קיום שותפות עם רשויות למען חיזוק הדמוקרטיה והעמקת המחויבות והאחריות של הרשות כלפי התושביםו

הייחודיות שלנו

צוות הדרכה יציב לאורך שנים: מדריכים בבתי הנוער והצעירים מלווים את החניכים והחניכות משנות הפעילות הראשונות ועד להגשמה- כמדריכים בשנת השירות של נחשונים.
הקפה: המחנכים עומדים בקשר עם כל הגורמים המקיפים את החניך והחניכה: ביהס, הורים, רווחה וכו'. על ידי תפיסה הוליסטית זו אנו מצליחים לתת מענה מקיף לכלל צרכיהם.
הגשמה: יציאה לשנת שירות ועידוד שירות משמעותי בצבא לאחריו, בוגרות ובוגרי נחשונים יהיו בעצמם מחנכות ומחנכים בבתי הנחשונים.
חינוך פוליטי: המטפח חשיבה ביקורתית ומעניק כלים לניתוח המציאות ולפעולה בתוכה

אנו מאמינים

בעבודת עומק ארוכת שנים בשכונות. עבודתנו נעשית בהתמסרות רבה ומתוך אמונה ביכולות המנהיגות שקיימות בכל נערה ונער בשכונה. בתי הנחשונים מעניקים בית חם ומכיל , מקום שבו מתקיים מפגש מעצים עם דמויות מחנכות ועם חברים, מפגש שהופך את השכונה והבית למקום שבטוח ונעים יותר לגדול בו. אנו מאמינים בעשייה משמעותית בשכונה, דרכה הנערות והנערים גדלים להיות דמויות לחיקוי בשכונות בהם הם חיים וכך גם תחושת המחויבות שלהם לעצמם ולחברה הישראלית.